Emlékeztetõ GTP Bizottsági ülésrõl szemptember 16.

Tájékoztató

 a Gabona Termékpálya Bizottság (GTB)
2009. szeptember 16-i ülésének fontosabb döntéseirõl


Az FVM szakállamtitkára vázolta a nemzetközi és hazai gabonapiacon a jelentõs árcsökkenés mellett kialakult helyzetet.
Jellemzõ, hogy egyes környezõ országokban, a mínuszos 2009/2010-es gabonamérleg ellenére jelentõs mértékben exportálnak (pl. Románia, Ukrajna, de Bosznia Hercegovina is), várható, hogy 2010. elsõ negyedévében pedig tetemes importra kényszerülnek.

Belpiacon a malmok és a keveréktakarmány elõállítók a korábbi évek gyakorlatától eltérõen – amikor is legalább féléves szükségletüket megvásárolták – csupán „napi készletet” vásárolnak.

Az FVM szerint mindez a nemzetközi gazdasági válság következménye, amely a gazdasági szereplõknél likviditási válságot okoz.

A MOSZ és a Gabona Termékpálya Bizottság más tagjai kezdeményezésére, a gabonapiaci helyzet kezelésére az FVM két irányba tervez lépéseket:


- egyrészt az EU felé javasolja:

-    exporttámogatási tenderek megnyitását,
-    az import korlátozás szigorítását az „Abatimentó” keretében,
-    a kukorica intervenció és felvásárlásnak „0” tonnás szintjét legalább az elõzõ évi magyar igénybevétel nagyságában határozza meg

- másrészt, intézkedések a hazai gabonapiacon:

-    a TIG KHT szeptember 21-re kalkulációt készít, arra nézve, hogy milyen, az intervenciós árból diszkontált áron tudna gabonafelvásárlást végezni (ennek várható mértéke 100-200 ezer tonna),
-    megbeszélést szervez az érintett bankok, a Bankszövetség és érdekképviseletek bevonásával az MFB gabona forgóeszköz hitelfeltételek kedvezõbbé tételére,
(a közraktári tárolás támogatásának visszahozására való kezdeményezést az FVM nem tudja felvállalni, mert az EU szabályok szerint az taxatíve tiltott).


A mikotixon vizsgálatok ügyében az FVM azt javasolta – és ezzel a Bizottság egyetértett – az ez évi termés vizsgálata nem indokolt, ugyanakkor a korábbi évek termését a hosszabb tárolás feltételeire tekintettel, vizsgálat alá veti.

A MOSZ azt javasolta, hogy az intervenciós kukorica „magyar kvótájára” nagyságrendileg nagyobb igényt kell benyújtani az EU Bizottság felé, mint amilyen az elõzõ évi tényleges felajánlás (360 ezer tonna) volt.
Ennek mértékét a MOSZ képviselõje 900 ezer tonnába jelölte meg, amelyhez valamennyi, a termelésben „érintett” szervezet (Agrárkamara, MAGOSZ, Hangya, GOSZ) lecsatlakozott.


kmf.


Uhercsák András