Az agrártermelõk helyzete

A MOSZ 2002 május 15.-én megtartott közgyûlése röviden a következõkben jellemezte az agrártermelés, az agrártermelõk helyzetét:

Kormányzati ciklusokon átnyúló program

Az agrárgazdaság és a mezõgazdasághoz szorosan kötõdõ vidék helyzete a nemzetgazdaság egészéhez viszonyítva folyamatosan romlik. Amíg a fejlett világ agrárgazdasága a minõség, a hatékonyság, a versenyképesség irányába indult el, addig a jelenlegi magyar agrárpolitika nem az árutermelõket segíti, hanem az életképtelen törpegazdaságokat erõlteti.
A magyar agrárirányításban erõsödött a "kijárás" (korrupció), a kézi vezérlés, a politikai döntések szerepe. (Támogatások, földtörvény-csomag stb.). A támogatási-, az adó- és elvonási rendszer diszkriminatív, emiatt az adófizetõ, foglalkoztató, árutermelõ mezõgazdasági vállalkozások egyre hátrányosabb helyzetbe kerültek.
A magyar mezõgazdaságnak a jövõben sincs más ésszerû alternatívája, mint az export-orientált termelés folytatása, s ehhez a termõföldben, a termelési eszközökben rejlõ kapacitások kihasználása. A MOSZ tagjainak és az országnak is alapvetõ érdeke, hogy mielõbb teremtõdjön meg egy professzionális, jövedelmezõ, versenyképes agrárgazdaság, amely helyt tud állni a hazai és a nemzetközi piacon egyaránt, s amely struktúrájában arra a mai magyar valóságra épül, hogy a föld felén társas gazdaságok, a másik felén magántermelok gazdálkodnak.

Nem folytatható a rendszerváltás óta tartó gyakorlat, hogy a mezõgazdaság rövidtávú politikai céloknak alárendelve mûködik. Az agrárágazatnak kormányzati ciklusokon túlnyúló, legalább évtizedes távlatú, konszolidáló és stabilizáló programra és annak következetes végrehajtására van szüksége. Egy ilyen program csak az érdekek teljes körû számbavételével és az érdekeltek konszenzusára alapítva lehet tartósan mûködoképes. A MOSZ ezért egy ilyen konszenzus kialakításának tartalmi és muködési megoldásaira tesz javaslatot a megalakuló kormánynak.
A MOSZ álláspontja szerint olyan új agrárpolitika meghirdetésére van szükség, amely szektorsemleges, megszünteti a jelenlegi diszkriminációt az adó-, járulékfizetés és támogatások vonatkozásában, s a versenyképességet, és a vidék népességmegtartó képességének javítását állítja homlokterébe. Amely garantálja az agrárgazdaság fejlesztésérõl szóló 1997. évi CXIV. számú törvény (továbbiakban: Agrártörvény) maradéktalan végrehajtását, valódi esélyegyenlõséget teremt az agrárgazdaság, a vidék szereplõinek, megteremti a feltételeit annak, hogy az agrárgazdaság, a vidék, az agrárfoglalkoztatók és munkavállalók is részesedhessenek a nemzetgazdaság egészének növekedésébôl adódó elõnyökbõl- Ehhez alapvetõen át kell alakítani a jelenlegi agrárpolitikát, a kapcsolódó jogalkotást és az agrárirányítás rendszerét, eszközeit.